100YXF470MEFCGC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
100YXF470MEFCGC16X31.5
100YXF470MEFCGC16X31.5
Part Number
100YXF470MEFCGC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
100YXF470MEFCGC16X31.5.pdf
Delivery Services
100YXF470MEFCGC16X31.5
Comments
    100YXF470MEFCGC16X31.5 Specifications
    SeriesYXF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C