100YXG390MEFC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
100YXG390MEFC18X20
100YXG390MEFC18X20
Part Number
100YXG390MEFC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
100YXG390MEFC18X20.pdf
Delivery Services
100YXG390MEFC18X20
Comments
    100YXG390MEFC18X20 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C