100YXG390MEFCGC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
100YXG390MEFCGC18X25
100YXG390MEFCGC18X25
Part Number
100YXG390MEFCGC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
100YXG390MEFCGC18X25.pdf
Delivery Services
100YXG390MEFCGC18X25
Comments
    100YXG390MEFCGC18X25 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance57 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency819.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.49 A @ 100 kHz