100ZLH390MEFCGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
100ZLH390MEFCGC18X20
100ZLH390MEFCGC18X20
Part Number
100ZLH390MEFCGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
100ZLH390MEFCGC18X20.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
100ZLH390MEFCGC18X20
Comments
    100ZLH390MEFCGC18X20 Specifications
    SeriesZLH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance54 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.073 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.95 A @ 100 kHz