100ZLJ390MGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
100ZLJ390MGC18X20
100ZLJ390MGC18X20
Part Number
100ZLJ390MGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
100ZLJ390MGC18X20.pdf
Delivery Services
100ZLJ390MGC18X20
Comments
    100ZLJ390MGC18X20 Specifications
    SeriesZLJ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#9000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.249 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.27 A @ 100 kHz