107BPA100M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
107BPA100M
107BPA100M
Part Number
107BPA100M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Data sheet
107BPA100M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
107BPA100M
Comments
    107BPA100M Specifications
    SeriesBPA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAudio
    Lead Spacing-
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency785 mA @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.658Ohm @ 120Hz