107CKS450MLAD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
107CKS450MLAD
107CKS450MLAD
Part Number
107CKS450MLAD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
107CKS450MLAD.pdf
Delivery Services
107CKS450MLAD
Comments
    107CKS450MLAD Specifications
    SeriesCKS
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency640 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency960 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.9789Ohm @ 120Hz