107LBA350M2CC
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
107LBA350M2CC
107LBA350M2CC
Part Number
107LBA350M2CC
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP
Data sheet
107LBA350M2CC.pdf
Delivery Services
107LBA350M2CC
Comments
    107LBA350M2CC Specifications
    SeriesLBA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency630 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency926.1 mA @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.4868Ohm @ 120Hz