107LBA450M2BD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
107LBA450M2BD
107LBA450M2BD
Part Number
107LBA450M2BD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Data sheet
107LBA450M2BD.pdf
Delivery Services
107LBA450M2BD
Comments
    107LBA450M2BD Specifications
    SeriesLBA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency950 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.397 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3.31573Ohm @ 120Hz