108CKE100MRY
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
108CKE100MRY
108CKE100MRY
Part Number
108CKE100MRY
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
108CKE100MRY.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
108CKE100MRY
Comments
    108CKE100MRY Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.4 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)166mOhm @ 120Hz