108TMA063M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
108TMA063M
108TMA063M
Part Number
108TMA063M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL
Data sheet
108TMA063M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
108TMA063M
Comments
    108TMA063M Specifications
    SeriesTMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency940 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.081 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)166mOhm @ 120Hz