109CKE025MLAD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
109CKE025MLAD
109CKE025MLAD
Part Number
109CKE025MLAD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
109CKE025MLAD.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
109CKE025MLAD
Comments
    109CKE025MLAD Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.5 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)54.7mOhm @ 120Hz