109KBM010M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
109KBM010M
109KBM010M
Part Number
109KBM010M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
109KBM010M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
109KBM010M
Comments
    109KBM010M Specifications
    SeriesKBM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance18 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#8000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.992 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.52 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)61mOhm @ 120Hz