109LBA016M2BD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
109LBA016M2BD
109LBA016M2BD
Part Number
109LBA016M2BD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
109LBA016M2BD.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
109LBA016M2BD
Comments
    109LBA016M2BD Specifications
    SeriesLBA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.84 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.55 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)82.89mOhm @ 120Hz