159CKE016M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
159CKE016M
159CKE016M
Part Number
159CKE016M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
159CKE016M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
159CKE016M
Comments
    159CKE016M Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.21 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.094 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)48.6mOhm @ 120Hz