160TXW220MEFR10X60
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
160TXW220MEFR10X60
160TXW220MEFR10X60
Part Number
160TXW220MEFR10X60
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH
Data sheet
160TXW220MEFR10X60.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
160TXW220MEFR10X60
Comments
    160TXW220MEFR10X60 Specifications
    SeriesTXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)2.461" (62.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency940 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.31 A @ 100 kHz