16MXC8200MEFCSN22X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16MXC8200MEFCSN22X25
16MXC8200MEFCSN22X25
Part Number
16MXC8200MEFCSN22X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Data sheet
16MXC8200MEFCSN22X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16MXC8200MEFCSN22X25
Comments
    16MXC8200MEFCSN22X25 Specifications
    SeriesMXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.08 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.392 A @ 10 kHz