16RX303300MGC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16RX303300MGC16X31.5
16RX303300MGC16X31.5
Part Number
16RX303300MGC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
16RX303300MGC16X31.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16RX303300MGC16X31.5
Comments
    16RX303300MGC16X31.5 Specifications
    SeriesRX30
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance34 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 130°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 130°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.84 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3 A @ 100 kHz