16SEV3300M16X21.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16SEV3300M16X21.5
16SEV3300M16X21.5
Part Number
16SEV3300M16X21.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Data sheet
16SEV3300M16X21.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16SEV3300M16X21.5
Comments
    16SEV3300M16X21.5 Specifications
    SeriesSEV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.6675 A @ 10 kHz