16WXA6800MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16WXA6800MEFC18X25
16WXA6800MEFC18X25
Part Number
16WXA6800MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
16WXA6800MEFC18X25.pdf
Delivery Services
16WXA6800MEFC18X25
Comments
    16WXA6800MEFC18X25 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.68 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.932 A @ 10 kHz