16YK10000M18X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16YK10000M18X35.5
16YK10000M18X35.5
Part Number
16YK10000M18X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
16YK10000M18X35.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16YK10000M18X35.5
Comments
    16YK10000M18X35.5 Specifications
    SeriesYK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.95 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.3925 A @ 10 kHz