16YXG8200MEFCGC18X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16YXG8200MEFCGC18X35.5
16YXG8200MEFCGC18X35.5
Part Number
16YXG8200MEFCGC18X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
16YXG8200MEFCGC18X35.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16YXG8200MEFCGC18X35.5
Comments
    16YXG8200MEFCGC18X35.5 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance14 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.954 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.22 A @ 100 kHz