16YXH10000MEFC18X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16YXH10000MEFC18X40
16YXH10000MEFC18X40
Part Number
16YXH10000MEFC18X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RAD TH
Data sheet
16YXH10000MEFC18X40.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
16YXH10000MEFC18X40
Comments
    16YXH10000MEFC18X40 Specifications
    SeriesYXH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.996 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.28 A @ 100 kHz