16YXH6800MEFCGC16X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
16YXH6800MEFCGC16X40
16YXH6800MEFCGC16X40
Part Number
16YXH6800MEFCGC16X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
16YXH6800MEFCGC16X40.pdf
Delivery Services
16YXH6800MEFCGC16X40
Comments
    16YXH6800MEFCGC16X40 Specifications
    Ratings-
    Impedance13 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.856 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.08 A @ 100 kHz