180MXG820MEFCSN25X35
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
180MXG820MEFCSN25X35
180MXG820MEFCSN25X35
Part Number
180MXG820MEFCSN25X35
Manufacturer
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Data sheet
180MXG820MEFCSN25X35.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
180MXG820MEFCSN25X35
Comments
    180MXG820MEFCSN25X35 Specifications
    SeriesMXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated180 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.14 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.21 A @ 10 kHz