200KXW220MEFC14.5X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
200KXW220MEFC14.5X30
200KXW220MEFC14.5X30
Part Number
200KXW220MEFC14.5X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Data sheet
200KXW220MEFC14.5X30.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
200KXW220MEFC14.5X30
Comments
    200KXW220MEFC14.5X30 Specifications
    SeriesKXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency800 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.12 A @ 10 kHz