200MXC220MEFCSN20X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
200MXC220MEFCSN20X25
200MXC220MEFCSN20X25
Part Number
200MXC220MEFCSN20X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Data sheet
200MXC220MEFCSN20X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
200MXC220MEFCSN20X25
Comments
    200MXC220MEFCSN20X25 Specifications
    SeriesMXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.5 A @ 10 kHz