200SXC150MEFC22X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
200SXC150MEFC22X25
200SXC150MEFC22X25
Part Number
200SXC150MEFC22X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V SNAP
Data sheet
200SXC150MEFC22X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
200SXC150MEFC22X25
Comments
    200SXC150MEFC22X25 Specifications
    SeriesSXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency690 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency814.2 mA @ 10 kHz