200TXW120MEFR10X45
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
200TXW120MEFR10X45
200TXW120MEFR10X45
Part Number
200TXW120MEFR10X45
Manufacturer
Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RAD TH
Data sheet
200TXW120MEFR10X45.pdf
Delivery Services
200TXW120MEFR10X45
Comments
    200TXW120MEFR10X45 Specifications
    SeriesTXW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance120 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.05 A @ 100 kHz