220BXC220M16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
220BXC220M16X31.5
220BXC220M16X31.5
Part Number
220BXC220M16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL
Data sheet
220BXC220M16X31.5.pdf
Delivery Services
220BXC220M16X31.5
Comments
    220BXC220M16X31.5 Specifications
    SeriesBXC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated220 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C