220MXC560MEFC22X45
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
220MXC560MEFC22X45
220MXC560MEFC22X45
Part Number
220MXC560MEFC22X45
Manufacturer
Description
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP
Data sheet
220MXC560MEFC22X45.pdf
Delivery Services
220MXC560MEFC22X45
Comments
    220MXC560MEFC22X45 Specifications
    SeriesMXC
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated220 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.77 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.655 A @ 10 kHz