226TMA450M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
226TMA450M
226TMA450M
Part Number
226TMA450M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL
Data sheet
226TMA450M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
226TMA450M
Comments
    226TMA450M Specifications
    SeriesTMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.575" L (16.00mm x 40.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency260 mA @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)18.839Ohm @ 120Hz