227CKE250M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
227CKE250M
227CKE250M
Part Number
227CKE250M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
227CKE250M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
227CKE250M
Comments
    227CKE250M Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency485 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency727.5 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.13Ohm @ 120Hz