227KFM250MLCG
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
227KFM250MLCG
227KFM250MLCG
Part Number
227KFM250MLCG
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
227KFM250MLCG.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
227KFM250MLCG
Comments
    227KFM250MLCG Specifications
    SeriesKFM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency810 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.62 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.13Ohm @ 120Hz