227LBA200M2CA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
227LBA200M2CA
227LBA200M2CA
Part Number
227LBA200M2CA
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Data sheet
227LBA200M2CA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
227LBA200M2CA
Comments
    227LBA200M2CA Specifications
    SeriesLBA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.617 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.13036Ohm @ 120Hz