227LBA350M2CD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
227LBA350M2CD
227LBA350M2CD
Part Number
227LBA350M2CD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Data sheet
227LBA350M2CD.pdf
Delivery Services
227LBA350M2CD
Comments
    227LBA350M2CD Specifications
    SeriesLBA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.53 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.2491 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)1.13036Ohm @ 120Hz