228CKS063M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
228CKS063M
228CKS063M
Part Number
228CKS063M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
228CKS063M.pdf
Delivery Services
228CKS063M
Comments
    228CKS063M Specifications
    SeriesCKS
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.22 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)106mOhm @ 120Hz