228LMX050M2CC
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
228LMX050M2CC
228LMX050M2CC
Part Number
228LMX050M2CC
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Data sheet
228LMX050M2CC.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
228LMX050M2CC
Comments
    228LMX050M2CC Specifications
    SeriesLMX
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.35 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.688 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)150.7mOhm @ 120Hz