228SAK050M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
228SAK050M
228SAK050M
Part Number
228SAK050M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
228SAK050M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
228SAK050M
Comments
    228SAK050M Specifications
    SeriesSAK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.75 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.0125 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)121mOhm @ 120Hz