228TMA035M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
228TMA035M
228TMA035M
Part Number
228TMA035M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V AXIAL
Data sheet
228TMA035M.pdf
Delivery Services
228TMA035M
Comments
    228TMA035M Specifications
    SeriesTMA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.12 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.288 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)136mOhm @ 120Hz