229CKE010M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
229CKE010M
229CKE010M
Part Number
229CKE010M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
229CKE010M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
229CKE010M
Comments
    229CKE010M Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.41 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.374 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)46mOhm @ 120Hz