250KXW210MEFC12.5X50
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
250KXW210MEFC12.5X50
250KXW210MEFC12.5X50
Part Number
250KXW210MEFC12.5X50
Manufacturer
Description
CAP ALUM 210UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
250KXW210MEFC12.5X50.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
250KXW210MEFC12.5X50
Comments
    250KXW210MEFC12.5X50 Specifications
    SeriesKXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance210 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C