250TXW82MEFR10X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
250TXW82MEFR10X40
250TXW82MEFR10X40
Part Number
250TXW82MEFR10X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL TH
Data sheet
250TXW82MEFR10X40.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
250TXW82MEFR10X40
Comments
    250TXW82MEFR10X40 Specifications
    SeriesTXW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency610 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency854 mA @ 100 kHz