250WA100MEFCGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
250WA100MEFCGC18X20
250WA100MEFCGC18X20
Part Number
250WA100MEFCGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
250WA100MEFCGC18X20.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
250WA100MEFCGC18X20
Comments
    250WA100MEFCGC18X20 Specifications
    SeriesWA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency507 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency608.4 mA @ 10 kHz