25RX301500QDLC12.5X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25RX301500QDLC12.5X40
25RX301500QDLC12.5X40
Part Number
25RX301500QDLC12.5X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 25V RADIAL
Data sheet
25RX301500QDLC12.5X40.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
25RX301500QDLC12.5X40
Comments
    25RX301500QDLC12.5X40 Specifications
    SeriesRX30
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance-
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 130°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 130°C