25VXG4700MEFCSN22X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25VXG4700MEFCSN22X30
25VXG4700MEFCSN22X30
Part Number
25VXG4700MEFCSN22X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Data sheet
25VXG4700MEFCSN22X30.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
25VXG4700MEFCSN22X30
Comments
    25VXG4700MEFCSN22X30 Specifications
    SeriesVXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.55 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.7825 A @ 10 kHz