25WA4700MEFCGC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25WA4700MEFCGC18X25
25WA4700MEFCGC18X25
Part Number
25WA4700MEFCGC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
25WA4700MEFCGC18X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
25WA4700MEFCGC18X25
Comments
    25WA4700MEFCGC18X25 Specifications
    SeriesWA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.3 A @ 10 kHz