25WXA3300MEFC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25WXA3300MEFC18X20
25WXA3300MEFC18X20
Part Number
25WXA3300MEFC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
25WXA3300MEFC18X20.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
25WXA3300MEFC18X20
Comments
    25WXA3300MEFC18X20 Specifications
    SeriesWXA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.38 A @ 10 kHz