25YXG4700MEFC16X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25YXG4700MEFC16X40
25YXG4700MEFC16X40
Part Number
25YXG4700MEFC16X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
25YXG4700MEFC16X40.pdf
Delivery Services
25YXG4700MEFC16X40
Comments
    25YXG4700MEFC16X40 Specifications
    Ratings-
    Impedance13 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.856 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.08 A @ 100 kHz