25YXJ4700MGC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
25YXJ4700MGC16X31.5
25YXJ4700MGC16X31.5
Part Number
25YXJ4700MGC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
25YXJ4700MGC16X31.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
25YXJ4700MGC16X31.5
Comments
    25YXJ4700MGC16X31.5 Specifications
    SeriesYXJ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance19 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.76 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.45 A @ 100 kHz